Microplate Readers and Reader Accessories
Microplate readers are a type of spectrophotometer designed specifically for analyzing multiple samples in multi-well plates.
The readers detect light signals that result from biological, chemical, biochemical, or physical reactions. The signals are produced by, converted by, or transmitted through the samples and are measured by a detector. The detectors are usually photomultiplier tubes (PMT), which convert the released photons into electricity. The current is quantified by the reader’s software to produce the numerical result.
In some cases, samples are first excited by exposure to light of specific wavelengths. Filters or monochromators are used to select or restrict the wavelengths needed for emission or detection.
Single-mode microplate readers commonly measure absorbance, fluorescence, or luminescence. Multi-mode plate readers may measure absorbance, fluorescence, and luminescence with options for fluorescence polarization (FP). They may also include lasers for time-resolved fluorescence (TRF), TR-FRET, Amplified Luminescent Proximity Homogeneous Assays (ALPHA), and cell imaging.
Features may include:
- Monochromator- or filter-based wavelength selection
- Visible only or UV/Vis spectrum, fluorescence, and luminescence
- Multiple photomultiplier tubes (PMTs) for simultaneous assays
- Temperature and CO2/O2controls
- Modular design for adding functionality
Microplate readers are used for high-throughput screening (HTS), biomarker assays, nucleic acid and protein quantification, kinetics, ELISA assays, homogeneous time resolved fluorescence (HTRF) for measuring cytokines, bioluminescence resonance energy transfer (BRET), and other techniques.
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (7)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (13)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (11)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (3)
- (26)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (7)
- (20)
- (76)
- (12)
- (1)
- (11)
- (10)
- (3)
- (7)
- (69)
- (12)
- (1)
- (43)
- (33)
- (3)
- (104)
- (1)
Filtered Search Results
Revvity Health Sciences Inc HTRF Human & Mouse Total RSK1 Detection Kit, 500 Assay Points
HTRF Human & Mouse Total RSK1 Detection Kit, 500 Assay Points
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ace Glass, Inc. Adapter, 0-15 Hi-Vac valve, no.15 O-ring joint to #15Ace-Thred, No-Air
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
ADAPTER VAC 0-15VLV NO15-NO15
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Revvity Health Sciences Inc HTRF Human Total GSPT1 Detection Kit, Control Lysate
HTRF Human Total GSPT1 Detection Kit, Control Lysate
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Revvity Health Sciences Inc HTRF SARS-CoV2 nucleocapsid Detection Kit, 10,000 Assay Points
HTRF SARS-CoV2 nucleocapsid Detection Kit, 10,000 Assay Points
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Tecan TECAN
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3969318 ABSORBANCE STND 1 CH SPARK
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Revvity Health Sciences Inc HTRF Human Total ULK1 Detection Kit, 10,000 Assay Points
HTRF Human Total ULK1 Detection Kit, 10,000 Assay Points
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Revvity Health Sciences Inc HTRF MDM2 Binding Kit Standard
HTRF MDM2 Binding Kit Standard
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Miele, Inc. ID 180 INJECTOR
Injector nozzle with plastic supports, Ø 0 3/16 (4), length 180 mm.Suitable for standard mobile injector units and injector basketsSuitable for measuring flasks and test tubes. MIELE INC mfg# 03810360
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Medchemexpress LLC Duocarmycin Dm Free Base 25Mg | HY-128915-25MG
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Duocarmycin Dm Free Base 25Mg
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ accuSkan™ FC Filter-Based Microplate Photometer
For research and routine ELISA applications
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Shaking | Linear shaking with 3 modes |
| Excitation Filters | 8-position filter wheel; filters installed: 405nm, 450nm, and 620nm |
| Light Source | Quartz Halogen Lamp |
| Detector Type | Photodetector |
| Accuracy | ±1% (0 to 3 Abs) or ±0.003 Abs, which ever is greater at 405 nm |
| Dimensions (L x W x H) | 11.4 x 15.7 x 8.7 in. (29 x 40 x 22 cm) |
| Precision | CV ≤ 0.2% (0.3 to 3 Abs) at 405 nm |
| For Use With (Equipment) | Robotic automation |
| Linearity | 96-well plate: 0 to 3 Abs (±2% at 405 nm) 384-well plate: 0 to 2.5 Abs (±2% at 405 nm) |
| Measurement Speed | 96 wells: 6 sec. (fast mode), 12 sec. (normal mode) |
| Wavelength Range | 340 to 850 nm |
| Interface | PC Control, Internal Software |
| Resolution | 0.001 Abs |
Fisherbrand™ accuSkan™ FC Filter-Based Microplate Photometer
For research and routine ELISA applications
Agilent BioTek Synergy HTX Multi-Mode Microplate Reader, IVD
The BioTek Synergy HTX is a compact, economical multi-mode reader for 6- to 384-well microplates and Take3 microvolume plates. For In Vitro Diagnostic Use.
| Width (English) | 16 in. |
|---|---|
| Shaking | Linear, Orbital |
| Software Type | Gen5 Microplate Reader and Imager Software,Gen5 Secure for 21 CFR Part 11 compliance (option) |
| Absorbance Range | 200 to 999 nm, 1 nm increments |
| Light Source | Xenon Flash,Tungsten Halogen (Alpha Detection/Fluorescence Intensity) |
| Width (Metric) | 40.6 cm |
| USB Connections | 2 |
| Detector Type | Photodiode,PMT |
| Reading Options | End Point,Kinetic,Spectral Scanning,Well Area Scanning |
| Accuracy | Absorbance: ±2 nm; <1% at 2.0 OD, <3% at 3.0 OD; Dispense: ±1 μL or 2% |
| No. of Dispensers | 2 Syringe Pumps |
| Voltage | 100/240 V |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Weight (Metric) | 18 kg |
| Height (English) | 10 in. |
| Height (Metric) | 25.4 cm |
| Depth (English) | 15 in. |
| Incubator Temperature | 4-Zone Incubation to 50°C with Condensation Control (±0.2°C at 37°C) |
| Dynamic Range | Absorbance: 0 to 4 OD; Fluorescence Intensity/Luminesence: >6 decades |
| Product Type | Multi-Mode Microplate Reader |
| Depth (Metric) | 38 cm |
| Measurement Speed | 31 sec. (96 wells), 80 sec. (384 wells) |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | 40 lb. |
| Compatibility | BioStack and Third Party Automation Compatible |
| Plate Type | 6- to 384-well Plates |
Agilent BioTek 800 TS Absorbance Reader, IVD PROMO
An affordable, high-quality microplate reader for assays in 6- to 384-well formats. For In Vitro Diagnostic Use.
| Detector Type | Photodiode |
|---|---|
| Reading Options | Endpoint, Kinetic, Well-area Scanning |
| Shaking | Linear |
| Product Type | Microplate Reader |
| Voltage | 100/240 V |
| Bandwidth | 10 nm |
| Software Type | Gen5 Data Analysis Software, Gen5 Secure for 21 CFR Part 11 compliance (option) |
| Weight (English) | 18.5 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS Compliant. |
| For Use With (Application) | Measuring Absorbance in Microplate-based Assays |
| Light Source | Tungsten Halogen Lamp |
| Interface | USB |
| Weight (Metric) | 8 kg |